1 Şubat 2014 Cumartesi

Karakteristik Özelliklerim #2: "Canın mı sıkıldı? Başın mı ağrıyor? Üşüdün mü? Hepsine bir çözüm var: ÇAY İÇ"

Merhaba! :)

Bugün ürünler üstüne değil, yine genel konular üstüne bir yazı planladım, umarım okumaktan keyif alırsınız. :)

Çayın kökenini, tarihsel sürecini anlatmayacağım tutup da. Ama bizim coğrafyamızda çok önemli ve kıymetli bir bitkidir çay. Muhabbetin, sıcak sevginin, samimiyetin sembolüdür; her kesimden insanın mutfağında, ocağın üstünde kaynayan suya eşlik eder o demlik. İster ince belli bardakta, isterseniz bir tatil beldesinden hatıra için aldığınız kupada, belki de soğuk bir kantinin kağıt bardağında; artık elde ne varsa, o çayın ilk yudumu öyle güzel gelir ki.

||

 My Characteristics #2: "Bored? Got a headache? Feeling cold? I've got a solution for all of 'em!: Have yourself a little cup of tea."**

Today's topic won't be on beauty products or their reviews, just talking on daily life occasions as I planned. I hope you will enjoy reading it. :)

I won't tell you the boring part, you know, the origin of tea or the chronological development of it. I can tell you that tea is so important in Turkey, simple as that. It's the symbol of having a nice conversation, that of warm love, sincerity... Any part of the country in any kind of house, you can see that a teapot accompanies boiling water on the stove. Either in a traditional-Turkish glass for tea -I don't know the specific name in English for that, so it looks like this- or in a mug that you bought as a souvenir from a landmark, maybe in a paper cup in a cold cafeteria ; what you've got at that time, the first sip... Mmm.
Baş ağrımı, uykusuzluğumu, stresimi alabilen tek şey sıcak bir fincan/kupa çay. Belki çok komik geliyor ya da "AMMA DA ABARTTI YETER HOF" diyorsunuz; ama sabahları çay içmeden uyanmam, hele ki 8:40 derslerini gözüm açık geçirmem mümkün değil. Ellerim titrer, üstümde hep o ağırlık.. İtiraf ediyorum: ANNE BEN ÇAYKOLİK OLDUM.

||

The only way to get over a headache, lack of sleep, stress is just a cup/mug of tea. Maybe it sounds so ridiculous or you are saying "ERM, ARE YOU NUTS?", but I'm really telling you that I am not awake until I have my tea, or I am not able to follow the lecturer early-in-the-morning-classes. If I needed to write a poem dedicated to tea, I would have been like this: "Whenever you are not here/ My hands just shiver." -DAT RHYME!- I've got a confession: I'M A PURE TEAHOLIC


Yılbaşı zamanı da kendime bir termos aldım, her yere "ilacımı" yanımda götürebilmek için. ^_^ Hayat bana güzel VUHU! Hele bir de hava güzelse, dışarıda oturma imkanım varsa, o temiz havayı içime çekerek yudumluyorsam çayı OOH. "Dumansız hava sahası" savunucusu biri olarak çayımı tamamlayan yalnız biraz kuş sesi ve temiz hava olsun, yeterli :)

||

Around the New Year's Eve, I got a thermos/tumbler from Starbucks to take my "medicine" away with me. "C'est la vie et c'est super!" I wanna say ^_^ Even more, if the weather is warm, I have the opportunity to sit outside and if I sip that tea when I'm filling my lungs with that clean air... WOW. As a clean air activist(!), it's enough to combine my tea only with some birds' song and clean air.Yazının sonuna doğru geliyoruz sanırım... Bugün kendimle ilgili bir detayı paylaşmak istedim sizlerle. :) Sizin de bu şekilde bir alışkanlığınız var mı? Belki kahvekoliksiniz ya da kurabiyekolik! Hadi yorum kısmında paylaşın :)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sevgiler,

-Çünkü gevekboyozçiğdem-

Twitter: @MugeLubicBlog
||

I guess we're reaching to the end. I wanted to share a part of me with you my dear followers :) Do you have a habit like that? Maybe you're a coffeeholic or cookieholic, huh?! ^_^ Come on, share yours in the comments section down below.

See you in my next post. Take care, love,

Twitter: @MugeLubicBlog

**My Characteristics #1 is only in Turkish, sorry :(

5 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Şimdi çay demlemek üzereydim, heheh :) Onsuz bir gün olmaz :)

   Sil
 2. yazi güzel.. en önemli resmi eklememişsin ama :( ince bel bardakdaki çay resmi nerede !! çay ince bel bardakta çay :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngilizce kısımda uzantı olarak vermiştim esasında İsmail ^_^

   Sil
  2. *Ek olarak: Kendi çektiğim fotoğrafları kullanmaya gayret gösteriyorum :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...