11 Şubat 2014 Salı

Clinique Chubby Sticklerim: "Tombiğim ve dudaklarına nem vericem, bunu gerçekten yapıcam!”

Herkese merhaba! :) 
Bugün sizlere elimde olan Clinique Chubby Sticklerden bahsedeceğim; incelemesi ve yorumlaması olacak. Tabii yine hissettirdikleri de :) Yazının devamına doğru ilerleyelim, sağlı sollu…. BELEDİYE OTOBÜSÜ OLDU İYİCE BURASI.
||
Clinique Chubby Sticks: “I may be chubby, but I’m gonna moisture your lips well, literally!”
Hello everyone! :) 
Today I’m going to be talking about my Clinique Chubby Sticks. A review and some comments about them will be in this post. Of course, the feelings they are creating on me will be here, too. So, shall we dance? Oops, I mean… Anyway, let’s check the rest together!Elimde 5 adet Chubby Stick var. Numara ve isimleri sırasıyla: 01-Richer Raisin, 05-Chunky Cherry, 07-Super Strawberry, 12-Oversized Orange, 14-Curvy Candy. Alışık olduğunuz Chubby Stick görünümünden farklı olduğunu biliyorum, bunlarda şeffaf plastik kapaklar var. Çünkü 5’i bir set halindeydi, tekli satılanlara göre biraz daha az özel bir görünüm yaratmışlar. :) Zaten üstlerinde de yazıyor: "Tekli satış için değillerdir."

||

I have 5 Chubby Sticks, their numbers and names are like: --- I know they look different from the single, original Chubby Sticks, these ones have clear, plastic covers. Because they were in a set of 5, so I guess they were made less special than the single ones :) Even, there is an attention: "Not for individual sale."Nemlendirmeleri gayet güzel, zaten kalın yapıda renkli bir krem sürüyor gibi hissediyorsunuz. Ama kokuları için aynı "güzel" şeylerden bahsedemeyeceğim. Ne bileyim, pek hoşlanmıyorum tat ve kokularından. Hep alışmışız dudağımıza öyle nem ve renk veren ürünlerin güzel kokuda ve tatta olmasına, sanırım bu yüzden hoşlanmadım. Ama nemlendirme konusundaki başarısı yüzünden bunu önemsememeye gayret gösteriyorum ^_^ Dudağınıza sürdüğünüzde, bu bir nemlendirici olduğu için, ıslak bir bitiş elde ediyorsunuz, bu yüzden renkler mat bir ruj sürmüşçesine net değil tabii. Ama daha sonradan çıkarılan Chubby Stick Intense serisini inceleme fırsatım olmuştu, onların renkleri daha belirgin oluyor. Bu yüzden satın almayı düşünüyorsanız nasıl bir bitiş istediğinize karar verip öyle satın almalısınız.

||

They really give you a good moisture. You feel like you're putting on a thick cream on your lips. However, I cannot say those kind of positive things for their smell. Meh. I don't like their smell and taste. Maybe it's because I got used to sweet, fruity taste/smell in a lip balm/moisturizing creams. But since it's good at moisturizing, I don't care about that problem at all ^_^ When you apply the onto your lips, since it is a moisturizing balm, you get a sheer, lustering look. If you want to get more intense look, you should try the Chubby Stick Intense. I tried them on at Sephora, and they give more, strong color than these ones. So, you should buy them by deciding what kind of an effect you want on your lips.


Renklerini de buradaki örneklerde görebilirsiniz, bahsettiğim "az renk verme"  durumu anlaşılıyordur :) || As you can see from the swatches, they are giving you the sheer, lustering look.

...

Hissettirdikleri ise: Bana çok sevdiğim birinin hediyesi olduğu için çok severek kullanıyorum. Sanki kocaman meyveli şekerler gibi. Clinique benim için oturmuş bir düzeni olan ama modern ve şeker bir marka. Beğenerek kullanıyoruz efenim. :)

||

The feeling part: These were a gift from a lovely relative of me, so I enjoy using them. I feel like that they are huge fruit scented candies! Clinique is a brand to me as they have a specific system, also modern and cute! Using to death! :)

...

Bugünkü yazının da sonuna geldik. :) Siz Chubby Sticklerden kullandınız mı, beğenerek kullandığınız veya almayı düşündüğünüz bir rengi var mı? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgiler,

-Çünkü gevrekboyozçiğdem-

Twitter: @MugeLubicBlog

||

Here's the end of this post :) Have you ever tried any Chubby Stick? Do you have one you like using it or think of buying? Let's share it in the comments section down below. Take care, love x.

Twitter: @MugeLubicBlog

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...